Najlepsze pory dnia do robienia zdjęć latem
Wyjątkowe zdjęcia można wykonywać przez cały rok, zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze. Ale pora dnia ma ogromne znaczenie. Zdjęcia wykonuje się w różnych godzinach. Tymczasem bardzo ważne jest, w jakim miejscu jest słońce. I czy się w ogóle pojawi. Nie ma znaczenia, ile kaw wypijesz przed sesją – to naturalne światło jest kluczowym elementem fotografii. O jakiej porze dnia najlepiej robić zdjęcia?
Uchwyć ten klimat
Jako osoba stojąca po drugiej stronie obiektywu masz największy wpływ na to, co utrwalisz w kadrze. Każda pora dnia pozwala na stworzenie unikalnego klimatu, który udzieli się w fotografiach. Mglisty poranek jest szansą na schwytanie tajemniczych i nieco mrocznych zdjęć, z kolei bezchmurne niebo i promienie słońca o tej samej porze sprawią, że Twoje fotki będą tętnić energią.
Pora roku też ma niebagatelne znaczenie dla zdjęć. Zwróć uwagę na to, jak operuje słońce w środku lata, a jaki łuk zatacza na widnokręgu zimą. O naświetleniu zdjęć słońcem można napisać obszerną książkę. Kiedyś mówiono, że nie należy pstrykać fotek pod światło. Dziś wszyscy wiemy, jak spektakularne efekty można uzyskać, bawiąc się położeniem tej gwiazdy na niebie. Czy to znaczy, że wszystkie chwyty są dozwolone? Właściwie tak :) Ale najlepiej korzystają z nich osoby, które poznały już tajniki profesjonalnej fotografii.
A więc kiedy najlepiej fotografować?
Naturalne światło dzienne daje wachlarz możliwości do wykonania niezwykłych ujęć. Sposobności jest tak wiele, że chyba lepiej napisać, kiedy NIE fotografować.
Unikaj godzin popołudniowych. To lifehack, dzięki któremu zaoszczędzisz mnóstwo nerwów i czasu, jaki trzeba przeznaczyć na poprawianie fotek w postprodukcji. Wszyscy wiemy, jak działają ostre promienie słońca. Kiedy jest ono wysoko na niebie, rzuca pionowy cień na twarze pozujących. W rezultacie na zdjęciach widać na przykład uroczo uśmiechającą się parę, która ma pod oczami nieestetyczne cienie. Takie słońce naprawdę trudno okiełznać! Wykorzystaj inne pory dnia, by utrwalić w obiektywie tę pożądaną przez wszystkich magię.
Co to jest złota godzina w fotografii?
Nawet jeśli nie planujesz związać się zawodowo z fotografią, warto znać kilka terminów, które być może przesądzą o jakości wykonywanych przez Ciebie zdjęć. Jednym z nich jest pojęcie złotej godziny. To moment (choć może nie jest to adekwatne określenie, bo złota godzina trwa właśnie około… godziny, choć wszystko zależy tak naprawdę od szerokości geograficznej) po wschodzie i przed zachodem słońca, kiedy światło gwiazdy oblewa wszystko złotymi promieniami. Kontury stają się miękkie, wszystko nabiera pięknych barw, w szczególności sylwetki i twarze osób, które pozują do zdjęcia.
Umówmy się – wschody słońca, szczególnie latem, niewielu motywują do pobudki. Większość turystów zdecydowanie wybiera moment, kiedy złota kula chowa się za horyzont. Ile przed zachodem słońca robić zdjęcia? Cały spektakl rozpoczyna się około godziny przed zachodem. Miejsce, w którym robisz zdjęcie, stopniowo nabiera magicznych cech. To właśnie teraz musisz pozostać w najwyższym skupieniu, by uchwycić niepowtarzalne kadry.
Zupełnie inne oblicze krajobrazu po zachodzie słońca
Jeśli myślisz, że zaraz po tym, gdy słońce schowało się za horyzont, nie czeka Cię nic ciekawego, jesteś w błędzie. Wizualny spektakl nadal trwa – teatralnie można nawet powiedzieć, że rozpoczyna się druki akt zjawiskowej sztuki. Gdy tarcza słońca zniknie z Twoich oczu, następuje półmrok. Krajobraz zalewa się chłodnymi tonacjami, a wszystko jest skąpane w odcieniach niebieskiego. Ten stan trwa zaledwie kilkanaście minut i ma swoją nazwę.
Błękitna godzina, zwana także niebieską, stanowi spore wyzwanie dla amatorów fotografii. Stan przejściowy między dniem a nocą wymaga zastosowania odpowiednich parametrów dotyczących naświetlania zdjęć. Kiedy jest błękitna godzina? Złapiesz ją o poranku, na chwilę przed wschodem słońca, a także kilka minut po jego zachodzie. Podkreślmy, że nie musisz mieć zaawansowanych umiejętności obsługi sprzętu. Podejmij wyzwanie i spróbuj swoich sił.
Spektakularne fotografie na pamiątkę
Ach, jak przyjemnie podziwiać efekty swoich starań! Ładne zdjęcia chwytają za serce, wywołują gamę wspomnień, pozwalają cieszyć się chwilą. Warto zachować je na pamiątkę i wyeksponować dla szerszej publiczności. Nie chodzi wcale o to, by organizować wystawę – widzami mogą być Twoi domownicy, a także przyjaciele i rodzina, którzy regularnie wpadają w odwiedziny.
Jeśli preferujesz klasyczne rozwiązania, wywołaj odbitki w kilku rozmiarach. Opraw je w ramki, a następnie rozprosz po całym mieszkaniu na półkach i meblach. Celujesz w oryginalny format? Zdecyduj się na fotoobraz, który będzie się wyróżniał wśród domowej aranżacji. Oczywiście mamy świadomość, że nie wszystkie chwile z życia chcesz pokazywać innym. Najcenniejsze momenty zachowaj w fotoksiążce, by móc je podziwiać i wspominać z tymi, którzy są Ci najbliżsi.
Jak zrobić ładne zdjęcie na dworze?
Nawet w pochmurny dzień możesz zrobić fotki, które mają w sobie sporo magii. Warto jednak wiedzieć, dokąd się udać, by tę magię wydobyć. Światło zza chmur jest miękkie i łagodne, a to zdecydowanie sprzyja fotografii plenerowej. Jeśli planujesz udać się w góry, skieruj swój obiektyw w stronę górskich potoków i wodospadów, odnajduj piękne sceny w głębi lasu. Może uda Ci się utrwalić w kadrze dziko żyjące zwierzę?
Nasza wskazówka brzmi: nie bój się eksperymentów! Pora dnia ma duże znaczenie dla Twoich zdjęć, ale najważniejszy jest cel, jaki chcesz osiągnąć. Letnie dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu – zdecydowanie więcej się ruszamy, wstajemy szybciej, nie chcąc tracić dnia. Może akurat trafisz na złotą lub niebieską godzinę i sfotografujesz swoją okolicę? To szansa, by dostrzec piękno w przeciętnych obiektach i utrwalić je dokładnie tak, jak chcesz.
Podsumowując, nie ma najlepszej pory do robienia zdjęć latem. Wystrzegaj się jedynie ostrego słońca, w świetle którego na fotografiach dobrze wyglądają wyłącznie schody ;) W każdym innym przypadku zgłębiaj swoją pasję i szlifuj umiejętności, by wkrótce stać się ekspertem od pięknych ujęć.