Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom
Czy wiesz, że jednym z najlepszych sposobów na wspomaganie rozwoju dziecka jest wspólne czytanie książek? Od lat wiadomo, że bliskość rodzica oznacza bezpieczeństwo, a jeśli dodać do tego literackie podróże po odległych krainach, otrzymujemy niemal gotowy przepis na piękną, rodzicielską więź. Sprawdź, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023 i poznaj inspiracje na wciągające lektury.
Na cześć mistrza najpiękniejszych bajek
Święto Dnia Książki dla Dzieci obchodzone jest od ponad 5 dekad. Ustanowiono je w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (z ang. IBBY), która do dziś ma swoją siedzibę w Bazylei (Szwajcaria). Datę święta wybrano nieprzypadkowo – celebrowanie na całym świecie odbywa się 2 kwietnia, czyli w dzień, w którym na świat przyszedł duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – Polska zajęła się jego organizacją w 1979 roku.
Świętuj z Pixbook!
Utrwalaj najcudowniejsze wspomnienia i baw się przy tym przednio! Z nami możesz świętować Dzień Książki dla dzieci w wyjątkowym stylu. Zachęć swoje dziecko do stworzenia własnej historii lub wymyśl bajkę samodzielnie i zaprojektuj razem z nami. Fotoksiążka to idealny pomysł na zachowanie cennych wspomnień – jeśli zamieścisz w niej zdjęcia swojego dziecka, czyniąc go głównym bohaterem, otrzymasz znakomitą rodzinną pamiątkę.
Jak zrobić własną książkę dla dzieci?
Nie musisz pukać do drzwi wydawców, by stać się autorem osobliwej historii. Samodzielny projekt i realizacja fotoksiążki są bajecznie proste. Wybierz szablon, który będzie tłem dla Twojej powieści, dodaj zdjęcia oraz tekst, a także dodatki w formie animowanych naklejek. Strona po stronie twórz historię, która wciągnie Twoje dziecko niczym wodny wir! Chcesz zaangażować malucha do bajkowego projektu? Tworzenie książek z dziećmi to świetna zabawa! Efektem Waszych zmagań może być zajmująca przygoda w pięknej oprawie. Jeśli wolicie tworzyć historyjki obrazkowe, fotoksiążka mini będzie idealnym do tego produktem. Pomyśl tylko, ile różnych opowieści można stworzyć na podstawie zdjęć! W fotoksiążce mini możesz zamieścić do 50 fotografii, a na okładce własny tekst. Jak zrobić książeczkę dla dziecka? Możesz użyć w tym celu zdjęć z rodzinnych albumów lub wykorzystać animowane kadry z sieci.
Książka dla dzieci – co czyta Polska?
Współczesny świat literatury dziecięcej jest bardzo zróżnicowany, co pozwala na swobodny wybór ulubionej lektury. W sprzedaży co rusz królują nowości, które szturmem zdobywają serca młodych czytelników. Najmłodsi uwielbiają serię z Kicią Kocią oraz przygody Pucia, który stawia na dobre nawyki i wpaja je czytelnikom w zabawny sposób. Nieco starsi upodobali sobie Dziennik Cwaniaczka, którego kolejne części opisują zakręcone przygody chłopca w wieku szkolnym. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także seria Andrzeja Maleszki pt. Magiczne drzewo.
Klasyka ponad wszystko
W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto zapoznać najmłodsze pokolenia z klasyką literatury, która wychodzi poza kanon szkolnych lektur. Dziewczynki na pewno z zainteresowaniem prześledzą losy Ani z Zielonego Wzgórza czy Mikołajka. Seria o słynnym czarodzieju to kolejna świetna propozycja na niejeden zaczytany wieczór – Harry Potter zawładnął literackim światem, a kolejne ekranizacje biły rekordy popularności, gromadząc w kinach rzesze młodych widzów.
Dlaczego warto czytać?
W kwestii czytania książek zarówno nauczyciele, jak i pediatrzy, pozostają jednogłośni: to znakomity nawyk, który od najmłodszych lat rozpala dziecięcą wyobraźnię, kształtuje logiczne myślenie, dostarcza niezbędnej wiedzy i uczy kojarzenia faktów. Dzięki podróżom do literackich krain dziecko poszerza zasób słów, co na pewno ma swoje przełożenie w formowaniu wypowiedzi ustnych oraz pisemnych. Nie wypada nie wspomnieć także o poszerzaniu pamięci – z pewnością wiele wierszyków czytanych kilka lat temu do poduszki do dziś pozostało w dziecięcej głowie!
Jak zachęcić dziecko do czytania?
Wspólne czytanie jest znakomitą formą kontaktu rodzica z dzieckiem. Nie wszystkie maluchy jednak pozostaną przy tych wartościach, gdyż we współczesnych realiach zostają wypierane przez ekrany monitorów i smartfony. Zachętą do rozwijania czytelniczych nawyków może być książka DIY. Można ją stworzyć od podstaw, używając do tego zwykłego Worda, lub pójść o krok dalej i przygotować opowieść w kolorowej oprawie. Stwórz własną książkę dla dzieci wraz z Pixbook i spraw radość swojemu potomkowi oryginalnym prezentem.
Czytelnictwo wśród najmłodszych
Od kiedy można czytać dzieciom? Może się wydawać, że kilkumiesięczny maluch nie jest na tyle świadomy, by wyłapać najmniejszy sens z książkowej treści. Tymczasem okazuje się (i potwierdzają to liczne badania!), że czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Dziecko kojarzy ten nawyk z przyjemnością, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i doskonale umacnia rodzicielskie więzi. Czy to nie fascynujące? Najlepsza pora na czytanie to...? Odpowiedź brzmi: każda! Wielu rodziców niemowląt czyni z tego regularną czynność wykonywaną o stałej porze. Najchętniej czyta się bajki na dobranoc, czyli tuż przed zaśnięciem. Według innych najlepszym momentem jest pora obiadowa, jeszcze inni czytają dziecku na świeżym powietrzu, w trakcie odpoczynku od wędrówki. W tej kwestii nie ma ścisłych reguł – czytaj tam, gdzie jest Wam najwygodniej :)
Co przeczytasz dziecku 2 kwietnia?
Rodzicom, którzy pragną z całych sił wspierać rozwój dziecka, na pewno nie zabraknie pomysłu na świętowanie Dnia Książki dla Dzieci. Możesz zapoznać malucha z klasycznymi baśniami, starszym natomiast zasugerować przygody napisane przez debiutującego autora. Jeśli wciąż masz w domu przedszkolaka lub dziecko w wieku wczesnoszkolnym, stwórzcie własne opowiadanie. Wiesz już, jak zrobić książkę w domu. Teraz przyszedł czas na uruchomienie pokładów kreatywności i realizację wspólnego planu. Przygotuj wyjątkową historię i podaruj dziecku jako prezent