Jak uwiecznić jesienne krajobrazy w fotoksiążkach – 7 porad

Jesień to czas, kiedy natura ubiera się w ciepłe, złote szaty. Drzewa mienią się tysiącem kolorów, a w powietrzu wirują barwne liście. To magiczny okres, który zachęca do zatrzymania chwil i uwiecznienia ich na zdjęciach. Chcesz stworzyć przytulne i pełne ciepła fotografie? Dowiedz się, jak robić zdjęcia jesienią, by następnie stworzyć z nich efektowną fotoksiążkę.

1.    Uchwyć magię jesieni

Jesień to niewątpliwie jedna z najbardziej fotogenicznych pór roku. Mgliste poranki, złote liście i ciepłe światło zachęcają do sięgnięcia po aparat. Jak robić dobre zdjęcia jesienne? Szukaj inspiracji w detalach. Oto nasze 3 propozycje:
•    liście – to oczywisty wybór, ale spróbuj podejść do nich kreatywnie. Sfotografuj pojedynczy liść na tle nieba, garść liści w dłoni lub stworzony z nich kolorowy dywan,
•    owoce – jabłka, gruszki, jarzębina – jesienne owoce dodadzą zdjęciom ciepła i przytulności. Możesz je sfotografować na gałązce, w koszyku lub jako element większej kompozycji,
•    ślady zwierząt – odciski łap czy puste gniazda ptaków mogą być ciekawym elementem Twojego kadru.

2.    Złota godzina – jesienny kompres na Twoje serce

To magiczny czas tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca, kiedy światło jest miękkie i ciepłe. Oblepia złotą poświatą wszystko, co zmieścisz w kadrze. Takie kadry będą wyjątkowo przytulne, a Twoja fotoksiążka nabierze dzięki nim wyjątkowego charakteru. Wybieraj obiekty oświetlone promieniami słońca – natura w tym wydaniu skradnie Twoje serce. Równie ciekawym pomysłem jest zorganizowanie sesji zdjęciowej. Fotografie portretowe będą wyjątkowo czułym fragmentem Twojej kolekcji.

złota godzina w fotoksiązce

3.    Spacer w mglisty poranek

Jeśli tylko masz taką możliwość, udaj się na przechadzkę do lasu lub parku. Mgła spowijająca otoczenie tworzy tajemniczy, niemal bajkowy świat. W dodatku niemal wszędzie osiadają kropelki rosy. Fotografowanie jesieni w takich warunkach jest szalenie atrakcyjne. Wykonaj kilka ujęć makro, celując obiektyw w kapelusze grzybów, lub przekonaj się, że pajęczyny okryte kryształkami wody wyglądają jak diamentowe kolie.

4.    Gra światła i cienia

Pomyśl o zdjęciach, gdzie część kadru jest oświetlona, a część pozostaje w cieniu. To stworzy głębię i dramatyzm. Tego typu fotografie możesz wykonać w lesie lub parku. Drzewa otulone jesiennymi liśćmi to wdzięczny obiekt do fotografowania. Smukły pień może podzielić kadr na pół, prezentując po obu stronach zdjęcia zupełnie co innego. To kwestia umiejętnego kadrowania, o czym przeczytasz poniżej.

5.    Twórz kompozycje, które zachwycają

Jak zrobić zdjęcie jesienne, jeśli nie jesteś ekspertem od fotografii? Nawet bez zaawansowanej wiedzy możesz pstrykać doskonałe kadry. Wykorzystaj poniższe wskazówki na piękne kompozycje:
•    trójpodział – podziel kadr na trzy równe części zarówno w poziomie, jak i w pionie. Umieść najważniejsze elementy zdjęcia na przecięciach tych linii. Siatkę trójpodziału możesz wyświetlić w telefonie, pogrzeb w ustawieniach aparatu :)
•    linie prowadzące – szukaj naturalnych linii, takich jak ścieżki, rzeki czy gałęzie drzew, aby poprowadzić wzrok widza przez kadr. Takie fotografie mogą stanowić świetny element Twojego albumu – fotoksiążka LUX dzięki wyjątkowej oprawie dodatkowo wydobędzie z nich jesienne piękno,
•    obramowanie – szukaj naturalnych ramek, np. drzew, okien czy drzwi. Dzięki nim możesz wyodrębnić główny obiekt i nadać zdjęciu głębię.
Pamiętaj, że fotografia to przede wszystkim zabawa. Eksperymentuj, szukaj nowych perspektyw i ciesz się pięknem jesieni.

krajobraz na zdjęciu

6.    Fotki w pochmurny dzień – uchwyć ich piękno

Pochmurne dni wcale nie muszą oznaczać nudnych zdjęć. Wręcz przeciwnie – miękkie, rozproszone światło może nadać Twoim jesiennym fotografiom wyjątkowy, przytulny charakter.
Jak robić zdjęcia w pochmurny dzień? Przygaszone niebo może przytłumić kolory. Aby je wzmocnić, skorzystaj z trybu manualnego w aparacie swojego telefonu i zwiększ nasycenie. Możesz także delikatnie zwiększyć temperaturę w edycji, by podkreślić jesienny klimat.

7.    Jesień tuż za rogiem – wyjątkowe zdjęcia nieopodal domu

Nie musisz jechać daleko, by stworzyć magiczne jesienne kadry. Z pewnością znajdziesz w najbliższej okolicy jedno z poniższych miejsc:
•    alejki – drzewa wzdłuż alejek tworzą piękne korytarze światła. Spróbuj uchwycić promienie słońca przebijające się przez liście,
•    staw – odbicia kolorowych liści w wodzie tworzą malownicze kompozycje,
•    ławka – pusta ławka otoczona kolorowymi liśćmi to klasyczny, ale zawsze efektowny kadr,
•    krzewy – obładowane owocami krzewy dzikiej róży to prawdziwa uczta dla oka,
•    most – zawieszony nad rzeką lub kanałem, zwłaszcza w pochmurny dzień, może stworzyć bardzo malownicze kadry,
•    zabytkowe budynki – czerwona cegła i złote liście stworzą piękną kompozycję.


Gotowe fotki zbierz w jednym folderze, a następnie zrób z nich fotoksiążkę mini. Będzie idealnym przerywnikiem na herbatę w jesienne popołudnia.

fotoksiążka mini z jesiennymi zdjęciami

Jaka jest najlepsza pora na robienie zdjęć jesiennych?

Ta pora roku jest czasem ciepłych kolorów. Złota godzina to oczywiście klasyka, ale jesień oferuje wiele innych magicznych momentów do fotografowania. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, będziesz mieć niepowtarzalną okazję, by uchwycić tajemnicę i świeżość poranka. Wschód słońca, rosa na liściach i ten wszechobecny spokój – oto czynniki, które będą Ci sprzyjać.

A w południe? Chociaż często kojarzy się z ostrym słońcem, jesienią zapewnia równomierne oświetlenie. To świetna pora na fotografowanie korzeni drzew czy mchu. Jesienne wieczory to z kolei tajemnice i magia. Wykorzystaj sztuczne światło, aby stworzyć ciekawe kompozycje. Jeśli mieszkasz w mieście, spróbuj uchwycić odbicia świateł w kałużach lub na mokrych liściach, a w bezchmurną noc możesz spróbować sfotografować gwiaździste niebo.

Wiesz już, jak zrobić zdjęcie jesienne, które z pewnością trafi do Twojego albumu. Ta pora roku sama w sobie jest inspiracją. Zewsząd otaczają Cię piękne krajobrazy, Ty musisz jedynie znaleźć sposób na to, by je kreatywnie utrwalić. Efekty swoich prac zachowaj w fotoksiążce, a wspomnienia będą Cię otulać równie ciepło, jak miękki koc.